piątek, 23 stycznia 2015

Mięso mielone inaczej


Próbuję sięgnąć pamięcią i znaleźć jakaś inna formę mięsa mielonego, niż tradycyjne klopsiki, które były serwowane w moim rodzinnym domu. Niestety mimo usilnych starań, nie jestem w stanie znaleźć żadnej fantazji kulinarnej mojej mamy, niż klopsy smażone na patelni, lub w sosie. Ja jednak w swojej kuchni postanowiłam to jakże zwykłe mielone nieco zreanimować i nadać mu nowego życia i wyrazu.

KLOPSY MIELONE Z DODATKAMI


Początkowo zaczęłam dodawać nowe składniki typu warzywa, by podać moim najbliższym mielone inaczej. Tak powstały Mielone z brokułem i kukurydzą, Klopsy mielone z czerwoną fasolą i oliwkami oraz Klopsy mielone z brokułem i marchewką. Przyznam szczerzę, iż moim domownikom takie mielone bardzo przypadły do gustu. W zasadzie do tego typu klopsów można dodać każdy składnik, który preferuje nasza rodzina. Mogą to być wszelkiego rodzaju warzywa np. marchew, pietruszka, seler, fasolka, brokuł, kalafior itp, oraz niektóre owoce, ale o tym później.

MIĘSO MIELONE Z JAJKIEM


Kolejną propozycją na serwowanie mielonego były Gniazdka z mięsa mielonego z jajkiem. W tym przypadku cały urok skupia się na płynnym jajku. Jak wykonać takie gniazdka? Wystarczy wyrobić mięso mielone tak, jak zwykle, uformować większe klopsy, a następnie zrobić w klopsie dziurkę w środku. Usmażyć klopsy i wbić w dziurkę żółtko z niewielką ilością białka. Ścinamy jajko w mikrofali i mielony z jajkiem gotowy. Uwaga! Warto zaopatrzyć się w większą ilość mięsa mielonego, bo może okazać się, że trzeba biec do sklepu po kolejną paczkę:)

WARIACJA NA TEMAT PIECZENI Z MIĘSA MIELONEGO


Kolejny etap kulinarnej przygody z mielonym zapoczątkowany był dość przypadkowo. W jakiejś gazecie zauważyłam mięso mielone w postaci pieczeni. Mięso w początkowych eksperymentach, zaczęłam standardowo wzbogacać o warzywa. Tak powstała Pieczeń z mięsa mielonego z kalafiorem i brokułem. Byłam pod wielkim wrażeniem, gdy okazało się, że mięso podane w ten sposób jest niezwykle soczyste i smaczne. Co więcej mogłam w ten sposób dbać o to, by moja córka jadła odpowiednią ilość warzyw. Kolejne propozycje wzbogacałam ziołami, owocami, serami. Tak powstała Pieczeń z mięsa mielonego z marchwią, kaszą i miętą, oraz Pieczeń z mięsa mielonego z borówką amerykańską i serem camembert. Nie zabrakło także w tym wszystkim jajka! Tym razem jednak jajko zostało umieszczone w środek pieczeni i tak powstał Keks z mięsa mielonego z jajkiem.

Pieczenie stały się chyba moim ulubionym sposobem na mielone. Jest wiele zalet wynikających z przygotowania pieczeniu, czy keksu. Po pierwsze w pieczeni można umieścić prawie każdy składnik. Po drugie danie nie wymaga zbyt dużej pracy - w zasadzie samo się robi:) Oczywiście należy rozwijać kolejne propozycję, więc powstały pieczenie zawinięte w ciasto francuskie - Pieczeń z mięsa mielonego z fasolką szparagową w cieście francuskim oraz Rolada z mięsa mielonego i kapusty z grzybami w cieście francuskim.

GOŁĄBKI INACZEJ


Dwie ostatnie moje propozycje na tą chwilę, wykorzystują w swej prostocie kapustę:) Pierwszą propozycją nie zaskoczę nikogo, gdyż są to jakże wszystkim doskonale znane Gołąbki w kapuście włoskiej i pekińskiej. Druga propozycja jest bardziej wyszukana. Właściwie jest to inne podanie gołąbków, czyli Pieczona główka kapusty z mięsem mielonym.

Jak widać mielone nie musi być tylko zwykłym klopsem. Jest wiele innych możliwości, by urozmaicić codzienny obiad. Zapraszam do zapoznania się z przepisami i życzę SMACZNEGO.